Czy jest szansa na zalegalizowanie w Polsce marihuany medycznej?

Marihuana co to takiego?

Marihuana jest produktem, który pozyskuje się z konopi. Konopie, to rośliny, które rosną w naturalnych warunkach w różnych miejscach na świecie. Ojczyzną ich jest Azja, a konkretnie Indie – stąd ich pełna nazwa brzmi konopie indyjskie. W liściach i kwiatach konopi znajdują się substancje chemiczne zwane kannabnoidami. Substancji tych jest kilkadziesiąt i mają one różne działanie na człowieka. Marihuanę pozyskuje się z liści i kwiatów konopi, poprzez suszenie. Suszone liście i kwiaty w postaci czegoś, co przypomina tytoń pali się podobnie jak papierosy. Papierosy z marihuaną nazywają się jointy lub skręty. Marihuanę pali się po to, by doświadczyć szczególnych przeżyć zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Przeżycia te zapewnia obecny w konopiach kannbinoid THC. Składnik ten jest psychoaktywny i ze względu na niego, marihuana jest zaliczana do miękkich narkotyków.

Czym jest marihuana medyczna?

Marihuana medyczna to nie to samo co marihuana w ogólnym tego słowa znaczeniu. Różnica między jedną a drugą polega przede wszystkim na działaniu na ludzki organizm. Inaczej działają konopie zawierające wysoki procent THC, a inaczej te, w których tego składnika jest bardzo mało. Marihuana medyczna, to konopie podawane pacjentom w postaci tabletek i olei. Podaje się je jako terapię pomocniczą w licznych schorzeniach. Medyczna marihuana, to przede wszystkim naturalny środek łagodzący bardzo silne bóle, z którymi nie radzą sobie leki syntetyczne. Medyczną marihuanę stosuje się w leczeniu chorób nowotworowych, padaczki lekoopornej u niemowląt i kilkulatków, w leczeniu jaskry, stwardnienia rozsianego, fibromialgii i nieswoistych zapaleń jelit.

Szansa dla medycznej marihuany w Polsce

Polska należy do krajów, w których marihuana medyczna jest jeszcze nielegalna. Obecnie trwają prace nad zalegalizowaniem tego typu środków. Prawdopodobnie zalegalizowane będą jako terapia pomocnicza w przypadku, gdy innymi środkami nie będzie można pomóc pacjentowi. Lęk przed legalizacją marihuany medycznej podyktowany jest obawą, że będzie to zachętą do sięgania po marihuanę rekreacyjną, z której skorzystają głównie bardzo młodzi ludzie. O zalegalizowanie marihuany medycznej prosi wiele środowisk broniących interesu pacjentów cierpiących na szczególnie ciężkie schorzenia.