Kannabinoidy lekarstwem na nowotwór?

Nowotwory to choroby, które nadal uśmiercają duży odsetek naszego społeczeństwa. Lekarza dwoją się i troją, by wynaleźć skuteczny lek na raka, jednak bezskutecznie. Tymczasem okazuje się, że wsparciem w leczeniu chorób nowotworowych mogą być kannabinoidy.

Kannabinoidy - czym właściwie są?

Kannabinoidy to związki zawarte w marihuanie. Są to substancje psychoaktywne, które oddziałują na receptory w naszym organizmie, wywołując w ten sposób zmiany w mózgu i układzie nerwowym. Do najbardziej znanych kannabionoidów znajdujących się w konopiach zalicza się: THC, CBD, CBN, CGB, THCV, CBC,THCA oraz CBDA. Niektóre z tych związków charakteryzują się działaniem psychoaktywnym, inne mają właściwości lecznicze, na przykład łagodzą ból, czy działają przeciwzapalnie.

Kannabinoidy na nowotwór?

Pierwszy przypadek pozytywnego wpływu CBD na walkę z nowotworem odnotowano podczas przeprowadzania badań związanych z rakiem piersi. Okazało się, że stosowanie konopi przeciwdziała powstawaniu przerzutów przy nowotworze sutka. Przeprowadzono również badania, których wyniki dowiodły korzystny wpływ kannabinoidów na leczenie nowotworu jelita grubego.

Kannabinoidy lekiem na białaczkę?

Naukowcy przeprowadzili również badania, które dowiodły, że substancje zawarte w konopiach mogą być pomocne w leczeniu białaczki, ponieważ wywołują apoptozę - czyli proces niszczenia komórek; w tym komórek nowotworowych. Świadczy to o tym, że kannabinoidy mogą okazać się dobrym lekarstwem, który może pomóc w walce z białaczką.

Kannabinoidy - jak działają?

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wszczepili komórki nowotworu naskórka nagim myszom. Następnie miejscowo podawali im kannabinoidy. Wyniki badań dowiodły, że substancje nie tylko zahamowały rozwój nowotworu, ale doprowadziły do zwiększenia komórek apoptotycznych i doprowadziły do upośledzenia guzów.