Wpływ THC na organizm człowieka

THC to skrót od nazwy Tetrahydrokannabinol. Jest to substancja chemiczna, która zawarta jest w marihuanie i odpowiada za jej działanie psychotropowe. Wpływ THC na zachowanie człowieka wynika w głównej mierze z łączenie się z receptorami komórek nerwowych znajdujących się w ludzkim organizmie, co w konsekwencji prowadzi do zmian zachowania.

Jak THC wpływa na organizm człowieka?

Receptory te znajdują się w tej części mózgu, która odpowiedzialna jest za koordynację, myślenie, zapamiętywanie, odczuwanie przyjemności oraz poczucie upływającego czasu. Poprzez ingerencje w organizm człowieka THC może również łagodzić ból, nie łączy się jednak z receptorami nerwowymi jak ma to miejsce w przypadku substancji takich jak morfina, heroina i innych narkotyków otrzymywanych z nasion maku.

Odczucia towarzyszące zażywaniu THC

Osobą, które zażyły środek zawierający THC towarzyszy najczęściej stan euforii, który związany jest ze stymulowaniem komórek mózgowych wytwarzających dopaminę. THC oddziałuje również na przetwarzane przez mózg nowe wspomnienia, może powodować różnego rodzaju halucynacje, zwidy oraz wpływać na myśli. Związek ten znany jest również z tego, iż wzmaga łaknienie, powoduje rozluźnienie organizmu, które przekłada się na zmiany w odczuwaniu smaku, zaburzenie wzroku oraz słuchu. THC wpływa także na wzmożone zmęczenie organizmu oraz łagodzenie odczuwania agresji.

W jakich produktach występuje THC

THC to jeden z wielu składników, który uzyskiwany jest przy reprodukcji marihuany. W sytuacji gdy jest ono wystawione na działanie powietrza rozpada się na kanabinoidy powodujące efekty psychologiczne. W dużej mierze poziom THC zawarty w marihuanie uzależniony jest od sposobu jej uprawy.